Orzech laskowy wystepuje w Europie oraz w Azji Mniejszej. Owocem jest orzech zwany orzechem laskowym, kulisty lub nieco owalny z twardą jasnobrązową łupiną nasienną. Wewnątrz znajduje się jadalne jądro nasienne.
Zawierają ok. 65% tłuszczu, 16% białka, i 35% cukru, witaminy i sole mineralne, potas, magnez i miedź.
Orzechy zbierane są we wrześniu. Następnie tansportowane są do przetwórni, gdzie sortowane są ze względu na odmianę i gdzie zestawiana jest informacja dotycząca pochodzenia, producenta, itp. Łuskanie jest to proces oddzielenia jądra od łupiny. Po łuskaniu jądra przechodzą przez proces kalibracji w celu określenia rozmiaru i wyeliminowania niedoskonałości. Niektóre jądra są przeznaczone do bezpośredniej sprzedaży w łuskach (brązowych, cienkich osłonkach), a inne poddawane są procesowi blanszowania, czyli usuwania łuski.
Dostępne są w różnej postaci jako kostka, używana w ciastach, lodach, paście z orzechów laskowych stosowanej przy produkcji batonów czekoladowych i bombonierek. Innym pretworzonym produktem są mielone orzechy laskowe stosowane jako podstawowy składnik w przemyśle piekarniczym i ciastkarskim do produkcji róźnego rodzaju wypieków.
Z orzechów tłoczy się też olej używany do wyrobu kosmetyków i jako wysmienity olej spożywczy.
Różne badania dowiodły, że spożywanie orzechów obniża ryzyko chorób serca, ponieważ są efektywną bronią przeciwko cholesterolowi. wPomaga zapobiegać rozwojowi raka, stymuluje system immunologiczny i chroni przed zarazkami.